Mariusz Andrzej Kisielewski,

językoznawca germański, doświadczony dydaktyk, lektor języka niemieckiego z ponad 20-letnim stażem, autor książek.
www.naukaniemieckiego.pl

PRACA W NIEMCZECH – Nauka języka niemieckiego z DVD.

Rok 2011 to długo oczekiwana przez Polaków szansa na podjęcie legalnej pracy w Niemczech. Oferta dotyczy głównie takich dziedzin jak: rolnictwo, leśnictwo, hotelarstwo, gastronomia, przetwórstwo owocowo-warzywne i prace w tartakach. Wyjazd do Niemiec to nie tylko załatwianie różnych formalności, ale przede wszystkim nauka języka. Kurs niemieckiego na poziomie podstawowym trwa na ogół trzy lata i obejmuje dwa spotkania w grupie w tygodniu po dwie godziny. Jak zatem nauczyć się tego trudnego języka w ciągu zaledwie kilku miesięcy?

W tak krótkim czasie nie da się oczywiście zrobić wszystkiego. Trzeba więc wybrać to, co jest naprawdę ważne dla wyjeżdżającego,  a zrezygnować z tego, czego może nauczyć się już sam podczas pobytu w środowisku językowym. Moim zdaniem trzeba postawić na wykształcenie umiejętności budowania prostych, ale względnie poprawnych wypowiedzi. Ponieważ jednak nie mamy wpływu na to, by nasz rozmówca mówił do nas także językiem prostym, musimy się z Niemieckim osłuchać. 

Co to znaczy „osłuchać”? Otóż chodzi o to, że nie musimy znać znaczenia większości wypowiadanych przez niego słów, by rozumieć sens komunikatu.  Musimy nauczyć się wychwytywać ogólny sens wypowiedzi, mimo nierozumienia wielu słów. Wydawałoby się, że to bardzo trudne, a jednak tak nie jest.  Potrzebny jest tylko trening. Na kursach języka wykonuje się w tym celu wiele ćwiczeń na rozumienie ze słuchu, a polegają one na wykonywaniu różnych zadań podczas lub po wysłuchaniu materiału audio z CD.

Na moich zajęciach ćwiczenia takie oparte są głównie na materiale VIDEO, gdzie z jednej strony OBRAZ bardzo pomaga odczytać sens wypowiedzi i ułatwia zapamiętywanie nowego słownictwa, z drugiej zaś stanowi imitację naturalnych sytuacji komunikacyjnych, gdzie przecież widzimy rozmówcę i chcąc nie chcąc odczytujemy świetnie sygnały, jakie wysyła nam poza językiem także jego ciało, gesty i mimika.

Język niemiecki uchodzi powszechnie za trudny do opanowania, bo jego gramatyka jest dość skomplikowana, a dzieje się tak tylko dlatego, że wielu polskich nauczycieli nie umie jej wyjaśniać. Mówią tylko: „Tak jest i trzeba się tego nauczyć na pamięć”. NIE ZGADZAM SIĘ! Wszystko  w tym języku ma swoje uzasadnienie logiczne. Trzeba go tylko poszukać i podzielić się tym odkryciem z Uczniem.  Jestem pewien, że wtedy ten trudny język stanie się łatwy i przyswajalny.

Podsumowując: Język niemiecki  jest trudny, gdy nie jest umiejętnie nauczany. Jeśli jednak z pomocą dobrego lektora znajdziemy „klucz” do tego języka, otworzy on nam drogę nie tylko do podjęcia dobrze płatnej i rozwijającej pracy, ale także możliwość poznania fascynującej kultury krajów niemieckojęzycznych. Jedno i drugie to z pewnością świetna życiowa inwestycja, która zwróci się nam z nawiązką.